Švajčiari povedali NIE Zimným olympijským hrám

Autor: Marek Hargas | 5.3.2013 o 7:15 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  62x

Obyvatelia kantónu Graubünden povedali z "ekonomických a ekologických dôvodov" NIE ku kandidatúre na Zimné olympijské hry "Graubünden 2022".

10 argumentov proti usporiadaniu Zimných olympijských hier:

1. Len nadšenie nestačí - Obyvatelia sa musia pozrieť realite do tváre a myslieť na budúcnosť krajiny.
2. Klamlivé sľuby - Lákavé sľuby sa pri každej kandidatúre dostávajú do popredia - nikdy ale nebudú dodržané.
3. Príliš veľké pre Graubünden - malé a štýlové hry, ktoré by vyhovovali našim podmienkam, jednoducho nie je možné zorganiovať.
4. Nereálne ekonomické dopady - Očakávania pre ekonomiku sú príliš vysoké, ako ukazuje skúsenosť: Usporiadanie športových podujatí má krátkodobý ekonomický efekt, v dlhodobom horizonte sú marginálne
5. Príliš drahé - Náklady sú gigantické:  2,8 Mrd. CHF na organizáciu a výkon, 1,5 Mrd. CHF na infraštruktúru v priebehu niekoľko málo rokov. Zisk si prerozdelí daňovooslobodený MOV (medzinárodný olympijský výbor), deficit  1,3 Mrd. CHF prevezme štát a kantón.
6. Príliš riskantné: Výbuch výdavkov - Skutočné náklady na usporiadanie Zimných olympijských hier sa dozvieme až po roku 2022. Na mierové hry by je už dnes plánovaná investícia 250 Mio. CHF na bezpečnosť, čo nikdy nie je postačujúce.
7. Neudržateľnosť - Zimné olympijské hry nie sú udržateľné. Dlhodobé ekonomické prínosy sú nízke v porovnaní s vysokou dlhovou záťažou pre verejný sektor a závažné ekologické škody.
8. Zásahy do prírody a krajiny - Pri takomto masovom podujatí s viac ako 112'000 návštevníkmi denne a gigantickým stavebným programom za 1,5 Mrd CHF sú zásahy do prírody a krajiny nevyhnutné
9. St.Moritz/Davos je už teraz známy - Po roku 2003, aj v roku 2017 sa v St. Moritz budú konať Majstrovstvá sveta v lyžovaní a v roku 2013 aj Bobové majstrovstvá sveta. Davos zas organizuje každým rokom akcie s medzinárodnou účasťou, napríklad Spengler- Cup (hokej) alebo WEF.
10. Mačka vo vreci - Neexistujú žiadne zárokuy MOV, že podklady, ktoré budú predložené obyvateľom 03. marca 2013 na rozhodnutie, nebudú viac menené.

Porovnaj s http://www.olympia-nein.ch/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?